Telif Hakkı: Önce Ben Yazdım!

Uzun zamandır aklımda fantastik bir kurgu vardı. İşten de ayrılınca ‘Boş vaktimde neden bu kurguyu yazıp bir kitap haline getirmeyeyim ki?’ diye düşündüm ve İşe koyuldum. Yazdıklarımı da Wattpad’te yayınlayacaktım. Ancak birden aklıma şu soru geldi: ‘Ya birisi yazdıklarımı alıp kendi adına yayınlarsa?’ Neden olmasın ki? Hikayem gayet orjinaldi (kendimce). Ben de bir eserin telif hakkı nasıl alınır diye araştırmaya başladım ve edindiğim bilgileri sizinle paylaşıyorum:

Öncelikle bir fikrin ya da bir eserin telif hakkını alamıyorsunuz. Nasıl alamıyorsunuz? Ne olacak o zaman? Başka biri alıp kendi adına kullanırsa?

Eğer birisi eserinizi alırsa, üzerinde çok az bir oynama yapıp yayınlarsa, sadece ismini değiştirip yayınlarsa ya da hiç bi zahmete girmeden olduğu gibi kullanırsa yapmanız gereken şey dava açmak.

telif hakki

Dava açıldığında bilirkişiden iddiada bulunulan iki eseri karşılaştırması isteniyor. Eser belirgin bir şekilde kopyalanmış ise bilirkişi bunu doğruluyor. İşte ondan sonra devreye zaman  giriyor. Bir eser ilk önce kimin elindeyse, yani eseri elinde bulundurma tarihiniz diğer kişiden önceyse kopya olanın öteki olduğu anlaşılıyor ve böylece davayı kazanıyorsunuz. Maddi ve manevi tazminatlarınızı alıyorsunuz.

Yani sizin telif hakkınız aslında eseri ortaya koyduğunuz tarih. Bunu belgelemek için de yapılacak birkaç şey var. Bunlardan bazıları notere başvurmak ya da internet üzerinden eserinize zaman damgası veren siteler. Ancak bu iki yöntem de biraz para gerektiriyor. Sonuçta telif hakkınız sayılacak şey sizin eseri oluşturma tarihiniz ise bunu ispatlamanın daha kolay ve ücretsiz yolları var:

Telif Hakkı Alma Yöntemleri

  1. Eserinizi tamamladıktan sonra çıktısını alarak zarfa koyun ve postane yoluyla kendi adresinize iadeli taahhütlü olarak yollayın. Elinize geçtikten sonra ise zarfı açmıyorsunuz böylece bu tarz davalık bir durumda elinizde tarihli bir belgeniz oluyor.
  2. Aynı şekilde yine eserinizi kendi e-mail adresinize word belgesi ya da PDF formatında gönderirseniz yine tarihi belli delilinizi elde etmiş oluyorsunuz.
  3. Zaman damgası veren sitelere gelecek olursak bunların arasında ücretsiz ve uluslar arası geçerliliği olan myfreecopyright.com u kullanabilirsiniz.
  4. Eğer yazdığınız bir kitapsa ve bunu Wattpad’de yayınalamayı düşünüyorsanız site de eserinizin yayınlanma tarihini kaydediyor, bu sebeple  bu da bir delil olarak gösterilebilir.
  5. Son olarak ‘Benim yine içim rahat etmedi’ diyorsanız  telifhaklari.gov.tr ‘den  Başvuru işlemleriKayıt_Tescil Başvuruları kısmından önce Kayıt-Tescil Başvuru Kılavuzu’nu okumanız daha sonra Başvuru Ekranı’ndan başvurunuzu yaparak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından eserinizi tescilleyebilirsiniz. Ücretse 2017 yılı itibariyle kılavuzda da göreceğiniz üzere 128 TL.

Tabi tüm bu tarihi belgelemeleri eserinizi 3. Kişilere göstermeden ya da bir yerlerde paylaşmadan önce yapmanız gerektiğini söylememe gerek yoktur.

Herkesin fikri kendine özeldir ve önemlidir. Kimseye kaptırmamanız dileğiyle. 🙂

Tartışmaya Katıl

%d blogcu bunu beğendi: