Solo Test – Zeka Testi (midir?)

Son yıllarda popülaritesini kaybetmiş oyunlardan biridir solo test. Tablet ve telefonların bu kadar yaygın ve ulaşılmasının kolay olduğu bir dönemde çocukların solo testi ellerine alıp aralarında oynamalarını bekleyemeyiz. Artık bilgisayarın bile devri kapanıyor. 🙂

tablet

Yine de arada bir karşımıza çıkıyor o eski ve zamana meydan okuyan oyun. Gerçekten de zamana meydan okuyor. Solo test oyunun ilk ne zaman oynanmaya başladığı ile ilgili bir araştırma yaptığımızda oyunun 17. Yüzyıla kadar dayandığını görmekteyiz. Kesin olmamakla birlikte 17. Yüzyılda Solo Noble adında bir aristokratın oyunu icat ettiği düşünülmekte. Oyunun İngilizce’deki adı da Solo Noble’dir.

Solo test oyunu nasıl oynanır?

Solo test oyununda 33 delik ve 32 piyon vardır. Piyonlar ortadaki delik boş kalacak şekilde deliklere yerleştirilir. Piyonlar birbirinin üzerinden atlatılır. Üzerinden atlanılan piyonun eksiltilmesi ile devam eder. Üzerinden atlamada dikkat edilecek ise; piyonlar sadece sağındaki, solundaki, önündeki ya da arkasındaki komşu piyonun üzerinden atlayabilirler. Atlama yapılabilmesi için ise atlama yönündeki piyondan bir sonra gelen deliğin boş olması gerekir. Onun dışında çapraz atlamalar mümkün değildir. Bu şekilde ilerleyerek oyunda en az sayıda piyon bırakmanız gerekir. Ne kadar az piyon bırakırsanız o kadar iyi bir derece elde edersiniz. Elde edeceğiniz derecenin sonuçları ise resimdekiler gibidir.

solo-test

Peki Solo Test bir zeka testi midir?

Elbette hayır. Zeka, insanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümünü tanımlar. Zekayı ölçen birim her ne kadar tartışmalı da olsa IQ dur. IQ, ingilizce Intelligence Quotient yani zeka katsayısı kelimelerinin ilk harflerini ifade etmektedir. Kişinin zeka katsayısını ve zeka işlevselliğini ifade eder. Doğuştan gelen bir özelliktir. Diğer zeka türlerine göre sonradan geliştirilme olasılığı daha düşüktür.

IQ’yu ölçen 250 den fazla test mevcuttur. Bir çoğunun değerlendirme metodu aldığımız puan/yaşımızın ortalama puanı * 100 şeklindedir. Fakat bu testlerin arasında kesin bir sonuç veren test bulunmamaktadır. Testler için yapılan bir çok değerlendirme testlerin tutarlı sonuç vermediğini göstermiştir. İçinde bulunulan duygusal durumun test sonuçlarını 15 puana kadar etkilediği çalışmalar ile gözlemlenmiştir. Bir başka çalışmada ise aynı kişiye farklı kişiler tarafından yapılan değerlendirmelerde 50 puana kadar farklı sonuçların çıktığı gözlemlenmiştir.

Özetle;

Solo Test bir oyundur. Zekayı ölçmez. 17. Yüzyılda Solo Noble adında bir aristokrat tarafından icat edilmiştir. Zekayı ölçmenin ise henüz kesin bir yöntemi yoktur.

Son olarak ben yine de IQ seviyemi merak ediyorum diyorsanız buyurun teste. 20 Dakikada cevaplamanız gereken ve 33 kısa sorudan oluşan bir test.

👇👇👇

IQ Test

the Stanford-Binet/USA skalası için değerlendirmeyi ise aşağıda bulabilirsiniz.

binet-testi

 

Tartışmaya Katıl

%d blogcu bunu beğendi: